Правила в’їзду

Українці можуть в'їхати в Угорщину автомобілем, поїздом або перейти кордон пішки. 

Прикордонні пункти Україна-Угорщина: 

В'їзд із тваринами дозволено без пред'явлення ветеринарних довідок чи паспортів.

Оскільки ДПСУ змінила правила виїзду з України, то тепер для перетину кордону потрібен закордонний паспорт, що діє. Окремі винятки можуть застосовуватися лише до українців із регіонів із активними бойовими діями. 

При перетині кордону мами з дитиною - дитині достатньо мати лише свідоцтво про народження. 

На який захист я маю право в Угорщині?

Європейський Союз ухвалив рішення про надання тимчасового захисту громадянам України та членам їхніх сімей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року та були змушені покинути Україну через війну. 

Такий самий захист буде надано тим, хто проживав в Україні до 24 лютого 2022 року з офіційним статусом біженця. Цей тимчасовий захист також називається статусом притулку в Угорщині.

Тимчасовий захист надається і в тому випадку, якщо ви прибули до Угорщини не безпосередньо з України, а через іншу країну. 

Членами сім’ї є: чоловік/дружина, фактичний чоловік/фактична дружина, діти до 18 років та родичі, які проживали в одному господарстві в Україні. Члени сім’ї мають право на тимчасовий захист, навіть якщо вони не є громадянами України.

Статус тимчасового захисту діє до 4 березня 2023 року.

Яким чином можна звернутися за наданням статусу тимчасового захисту?

За наданням статусу тимчасового захисту необхідно спеціально звернутися, статус тимчасового захисту нікому автоматично не надається. 

Заяву потрібно подати особисто у будь-якому “пункті збору” поблизу кордону протягом 24 годин. Заяву також можна подати в будь-якому офісі Управління у справах іноземців (Національне головне управління у справах іноземців – OIF) у робочі часи.

Адреси офісів та клієнтських служб OIF можна знайти тут

У Будапешті заяви можна подати лише в офісі OIF за адресою: Harmat utca 131 (10-й район), з 8:00 до 16:00 (7 днів на тиждень). 

Вам не потрібно писати заяву заздалегідь, ви отримаєте анкету (форму) в офісі OIF, яку потрібно буде заповнити там.

Влада повинна ухвалити рішення у вашій справі протягом 45 днів. Під час процедури ви повинні довести, що ви є громадянином/громадянкою України або членом сім’ї громадянина/громадянки України. Найпростіше це довести за допомогою офіційного документа, наприклад, посвідчення особи, паспорта чи офіційного документа, що підтверджує, що ви є членом сім’ї громадянина/громадянки України. 

Тимчасовий захист надається також за наявності умов, навіть якщо у вас немає офіційного документа, що їх підтверджує. У цьому випадку влада більш докладно розпитає вас про те, звідки ви приїхали.

Які я маю права, якщо я подам заяву про надання тимчасового захисту?

Якщо ви подасте заяву про надання тимчасового захисту, ви маєте право на таку допомогу від держави:

 

Які у мене права після набуття статусу тимчасового захисту?

Як прохач тимчасового захисту, ви, як і раніше, маєте право на вищевказані пільги: проживання, харчування, медичне обслуговування, щомісячна фінансова допомога на проживання, працевлаштування, витрати на переклад, навчання дітей та розміщення в дитячих садках/яслах, пільги на проїзд. 

Ви також маєте право на наступне:

Якщо ви влаштуєтеся на роботу або отримаєте пенсію, ви втратите право на отримання щомісячної фінансової допомоги на проживання. 

З питань, пов’язаних з працевлаштуванням, охороною здоров’я та освітою, звертайтесь за допомогою до Асоціації Menedék (Притулок): menedek@menedek.hu (www.menedek.hu).

Які у мене зобов’язання після отримання статусу тимчасового захисту?

Якщо ви переїдете з наданого вам житла, ви повинні заявити свою нову адресу в OIF. Ви повинні дотримуватися угорського законодавства та співпрацювати з OIF. Якщо ви втратите або у вас вкрадуть паспорт або інші офіційні документи, ви повинні терміново повідомити про це в OIF. Ви повинні отримати обов’язкові щеплення в Угорщині, якщо ви не отримали їх раніше.

Медична допомога

Екстрена допомога: телефонуйте 112 (працюю з мiсцевоi сім-карти).

Якщо у Вас є Український закордонний паспорт, то Ви можете отримати невідкладну та швидку допомогу в більшості лікарень і клінік. Угорська Каса Медичного Страхування покриє ваші витрати.

Дитяча медична допомога

В Національному Педіатричному Інституті імені Гейма Пала в Дитячій амбулаторії Душевної Кризи спеціалісти допоможуть впоратися зі стресом, спричиненим війною та втратою домівки, а також з втратами та скорботою. Дитяча амбулаторія Душевної Кризи: +36 30 44 34 751

Медична допомога для дорослих

  1. Угорською та англійською мовами: +36 1 790 7070
  2. Українською мовою: +36 70 698 0696

Національна асоціація аутистів із задоволенням допомагає біженцям, які мають особливі потреби через інвалідність. +36 1 354 1073

Організація MEOSZ надає допомогу людям з обмеженими можливостями, які тікають з України. Контакти

Робота

Є багато пропозицій для працевлаштування біженців, серед яких багато таких, де також надають і житло для співробітників.

Пропозиції роботи та проживання.: supportukraine.hu

Робота для бiженцiв з України (Facebook)

Волонтерська та інша допомога

  1. https://www.facebook.com/groups/5355217444503163/ 
  2. https://www.facebook.com/groups/1589202401451210/
  3. https://www.facebook.com/groups/302211538565433/ (Будапешт)
  4. https://docs.google.com/spreadsheets

Чати підтримки

  1. https://t.me/hungaryua
  2. https://t.me/helpinhungary 
  3. https://t.me/HUvolunteerswithUA 
  4. https://www.facebook.com/groups/994143548136400/

Житло

Мапа волонтерів, які надають безкоштовне житло: LIVE MAP

Місце для відпочинку протягом дня

Milestone Intézet & Impact Hub Budapest
Budapest, 7.district, Wesselényi street 17.

Пошук притулку: https://shelterukr.com/

«Support Ukraine!» можливості для проживання:

В тому разі, якщо ви хочете прийняти певну пропозицію, то зв’яжіться, будь ласка, з власником по одному з вказаних контактів

Якщо ви, або ваші знайомі, родичі чи друзі вимушені покинути свій дім у зв’язку з ситуацією в Україні, то на ingatlan.com ви зможете знайти житло на тривалий строк. Об'єкти нерухомості з орендною платою 1000 форинтів на місяць можна отримати безкоштовно, сплативши комунальні послуги. 

Szallas.hu склав спеціальний список пропозицій своїх партнерів, які пропонують безпечний притулок біженцям з України. 

Організації, які допомагають людям з інвалідністю:

https://efoesz.hu/

https://www.mvgyosz.hu/en/mvgyosz-mainpage/

https://fszk.hu/

https://www.independentliving.org/